Miniruuterid GitHub Linkedin Coderwall Stack Overflow Google+

Olen viimase aasta enda jaoks avastanud miniruuterid. Jõudluse poolest on nad võrreldavad meie pere esimese arvutiga, mis osteti 1998. aastal. Küll aga on nad mõõtmetelt ja energiatarve poolest sadu kordi efektiivsemad ning kuna otstarve on neil üldiselt üsna spetsiifiline, siis piisavalt võimsad ka. Teen ruuteritest väikese kokkuvõtte oma kogemuste ja Internetist leitu põhjal.

TP-Link MR3020

Headeks omadusteks on erinevad indikaatortuled ja lüliti, mida saab OpenWRT-ga vastavalt vajadusele ise ümber konfida. Vabalt mitmetes Eesti poodides kohe letilt ostetav.

Puuduseks võib pidada flash-mälu vähesust.

Ise kasutan antud ruuterit 4G hotspoti tegemiseks koos Huawei E3272 modemiga ja OpenWRT-l põhineva ROOter tarkvaraga.

TP-Link WR710N

See seade on mitmel rindel tubli. Kõigepealt hakkab silma voolupistik, mis on kohe korpuse küljes. Veel teevad teda erilisemaks kaks võrgupesa ja suurem flash-mälu, kui enamusel väikestel TP-Link ruuteritel. Nagu ka MR3020 aga erinevalt kõigist järgnevatest seadmetest on seegi ruuter Eesti poodides müügil.

Kasutan antud ruuterit statsionaarse wifi access pointina ja dataloggerina spetsiifiliselt selle seadme jaoks kompileeritud OpenWRT-ga.

TP-Link WR703N

Vast kõige enam häkitud ruuter, kuna ta on olnud kaua saadaval ja küllaltki soodsa hinnaga. Mõõtmetelt on ta pisut väiksem kui TL-MR3020

Miinusteks on see, et jadaliides ja GPIO-klemmid pole nii kergelt kättesaadavad kui näiteks MR3020 mudelil. Flash-mälu on ka vähevõitu.

Kasutan ise seda näiteks kassisöötja sees.

Seadmest müüakse SLboat-nimelisi modifikatsioone, millel mälu 64 MB, flashi 16MB ja sisemine jadaliides microUSB-klemmidele viidud. Hind selle eest kohe kahekordne.

NEXX WT3020H

Jõudluse ja hinna suhe on sellel seadmel vaieldamatult parim, eriti just H-mudelil. A-mudel on ilma USB-pordita ja väiksema flash-mäluga, teised omavad H-mudeliga võrreldes vist ainult tarkvaralisi erinevusi.

Miinuseks võib lugeda vähemtuntud kiibistikku, kuid arhitektuur on sama, seega kommuuni poolt päris hästi toetatud ja ei erine siin ülejäänutest olulisel määral.

GL.iNet

Tegu on uustulnukiga aga tugev konkurent kõigile teistele. Põhiliselt muut- ja flash-mälu poolest, kui ka topelt võrgupesade poolest. Paljude poolehoiu võidab see kindlasti ka häkitavuse poolest. Nimelt on 5 GPIO klemmi, toitepesad lisaskeemide jaoks ja jadaliides nii kergelt kättesaadavaks tehtud ning välise antenni lisamine on lihtne kui lapsemäng.


1 AR9331 kiibistikul on probleeme USB1-seadmetega (aka full speed), USB2 (aka high speed) seadmed peaksid töötama probleemivabalt

Täägid: openwrt  ruuter 
« Raspberry Pi video striimimine SBC-d ehk ühe-plaadi-arvutid ehk lihtsalt miniarvutid »
comments powered by Disqus